Když jsem se brzy ráno v kempu za Lenorou probudil a vykročil ze stanu, překvapila mě jinovatka, která – ač byla jen polovina srpna – pokrývala celý kemp. Vykoupal jsem se rychle v řece a vyjel do obce utratit poslední koruny. Poté jsem se nasnídal, sbalil stan a vyjel směrem k česko-německým hranicím, které jsem chtěl překročit, tedy spíše přejet mezi Novým Údolím a Haidmühle. Cesta vedla po cyklostezce okolo Radvanovického hřbetu a dále přes České Žleby, Stožecká luka a Stožec.

Cesta do Nového Údolí Cesta do Nového Údolí.

Nové Údolí je zaniklá původně dřevařská osada v údolí Studené Vltavy na česko-německé hranici, jež byla srovnána se zemí po roce 1948. Informační tabule přibližující události následující po konci druhé světové války a po nástupu komunistů k moci se nachází na obou stranách hranice. Je zajímavé si je obě přečíst a srovnat, jak odlišný pohled na tuto část nedávných dějin panuje dodnes.

Vedle samotné vsi byl rozebrán i původní železniční hraniční přechod Stožec-Haidmühle, na jehož obnově začal nicméně již počátkem 90. let pracovat spolek Pošumavská jižní dráha. Když jsem Novým Údolím projížděl já, bylo možné se nechat svézt přes hranice drezínou. I když jsem této možnosti bohužel nevyužil, zaujala mě možnost strávit na dráze v Novém Údolí nějaký čas jako brigádník. Spolek tuto možnost na svých stránkách inzeroval i letos v létě, s následujícím komentářem:

I v roce 2015 proběhnou brigády na drezínce v Novém Údolí. Možná naposledy než nás Babiš a socani zaříznou nekonečnou buzerací a regulacemi.

Doufám, že nadšencům z Pošumavské jižní dráhy vydrží energie i v budoucnosti, a to i když budou muset každý dobrovolný příspěvek oznámit do pražské Letenské ulice pomocí elektronické evidence tržeb.

Kousek za hranicemi se nachází obec Haidmühle, odkud jsem pokračoval přes Jandelsbrunn, Waldkirchen a Büchlberg až do Pasova.

Pevnost Veste Oberhaus na levém břehu Dunaje Pevnost Veste Oberhaus na levém břehu Dunaje

Ještě, než jsem přejel Dunaj, jsem si všiml ukazatele na “zeltplatz.” Ten mě dovedl až k jednoduchému a příjemnému kempu na pravém břehu řeky Jilce (Ilz) – to bylo kolem čtvrté hodiny –, kde jsem si postavil stan a vydal se do města, vzdaleného necelou čtvrthodinu pěšky.

Střed Pasova je poměrně malý a nachází se na výběžku u soutoku tří řek: Innu, Dunaje a Jilce. Městu vévodí dóm sv. Štepána, i když turisticky nejvděčnější je nejspíše východní cíp centra, ze kterého lze pozorovat, jak se křídově modrobílé vody Innu mísí s mnohem tmavšími vodami Dunaje.

Střed Pasova s cibulovitými báněmi dómu sv. Štěpána Střed Pasova s cibulovitými báněmi dómu sv. Štěpána.

Portál Gymnasia Leopoldinum Portál Gymnasia Leopoldinum

Odkazy